پیشینه تاریخی مسئله ترکیه و کرد. نويسنده: نجیب الله زهری

پیشینه تاریخی مسئله ترکیه و کرد.
نويسنده: نجیب الله زهری

کردها ، کردستان، کردش، اینها کلماتی هستند که با ملت کردستان مشخص می شوند ظلم و ستم تاریخ ظلم بزرگی به این هویت وارد کرده است. کردها در ملل باستان نامهای تاریخی دارند هویت فرهنگی باشد یا هویت ملی همیشه شناخت مشخص داشته اند.
در سال 1916 ، انگلیس و فرانسه از طریق معاهدات پنهانی كردستان را كه کشوری داراى سه و نیم میلیون نفر بود را به چهار تقسيات تقسيم كردند كه از جمله ترکیه ، ایران ، عراق و سوریه و بعداً برخی از کردها را به ارمنستان تقسیم کردند كه پنج کشور وجود دارد که کردها را تقسیم كردند. و کردها با این تقسيم اجباری كه به کشورهاى مختلف آواره شده اند، بازهم ايشان فرهنگ ، سنت ،تاریخ و عشق وطن خود را با یکدیگر در میان گذاشته اند.
به گفته دائر المعارف اسلامی: قلمرو کردستان سیصد و نود هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و ترکیه یکی از مشهورترین شهرهای کردستان است، و از آن جمله شهرهاى مشهور مانند: نصيبين، رفا، ديار بكر، شانلى، موش، بتلس، وان، جزيره إبن عمر است. ديار بكر و جزيره إبن عمر هر دوی این مناطق در سواحل رودخانه دجله قرار دارد و جاى اتفاق اين است كه این رودخانه در بین ترکیه ، ایران و مناطق سوریه جاری ميشود که اين از اهمیت ویژه ای برای کردستان برخوردار است.
نام شهر معروف کردستان عراقى اربیل و سلیمانیه است كه اربیل دارالحكومة کردها در عراق است. مناطقی که کردستان ایران را شامل می شود سننداج ، ماه ، ایلام و کرمانشاه است.
مساحت کردستان در سوریه 12.00 کیلومتر مربع است.
مساحت کردستان در عراق 65000 کیلومتر مربع است.
مساحت کردستان در ایران 1.25000 کیلومتر مربع است.
اقلیم کردستان در ترکیه 1.90،000 کیلومتر مربع است.
کردها در ترکیه 200 میلیون نفر جمعیت دارند ، یک میلیون نفر در ایران ، پنج میلیون نفر در عراق و پنج میلیون نفر در سوریه.
کردها در قرن هفتم وارد اسلام شدند ، گفته می شود که صلاح الدین ایوبی ، فاتح صلیبیون ، نیز یک کرد بود و ملت این فاتح مسلمان امروز به نام عشایر کرد در امپراتوری عثمانی زندگی می کند. جالب اینجاست که عراق ، سوریه ، کویت مطابق پیمان خاورمیانه در سال 1920 به کشورهای آزاد تبدیل شدند و به اساس همین توافق نامه قول داد شده بود که کردستان یک کشور آزاد خواهد بود ، اما بعد از دولت مصطفی کمال اتاترک در ترکیه، ایران ، عراق و ترکیه با توافق پنهانی از به رسمیت شناختن کردستان به عنوان یک کشور آزاد خودداری كردند.
كردها را از حقوق هاى انسانى محروم كرده بودند، و پس از سقوط دولت صدام حسین در عراق ، کردها طبق سیاست جدید حاکمیت به آنها داده شد، اما ايشان را در سه کشور باقیمانده در وضعیت اقلیت نگه داشتند، بهمين سبب تاریخ کردها پر از شورش در این کشورها است، در سال 1925 وقتی کردها به رهبری شیخ سعید در ترکیه قیام کردند ، ترکیه سیاستی علیه کردها انجام داد که باید هویت کردها را تحت این سیاست از بین ببرند. بر اساس اين سياست تركيه آنها را با ممنوعیت زبان و فرهنگ ، تلاش کردند تا آنها را با نامیدن ترک های کوهستانی ، در جامعه ترکیه ادغام کنند ، که بر اين اساس کردها تحريك بزرگى را براه انداختند.
با توجه به این محرومیت ها عبدالله اوجان در دهه 1970 اتحاد دانشجویان کرد را آغاز کرد و دانشجویان کرد را در مورد تاریخ و فرهنگ ايشان گسترش داد و شروع به افزایش ارتباط با کردهای همه کشورها کرد. این حزب توسط حزب کارگران کردستان تشکیل شده است که بنامهاى PKKنامگذاری شده است. PRTI KARKERANI KURDESTAN اين حزب در عرصه سیاسی نامی را برای خودش رقم زده است.
حزب کارگران کردستان ، رهبر کرد ، ميمت جیلال بوزک را ترور کرد ، و گفت که ميمت در بهره‌برداری از کشاورزان کرد و معاملات پنهانی با ترکیه دست داشت و برخلاف PKK شواهد روشنی علیه ميمت پيش كرد.
در سال 1984 این حزب در برابر اشغال اجباری ترکیه که هدف آن کردستان کشوری مستقل بود مقاومت کرد و پس از آن دولت ترکیه تصمیم به خرد کردن کردها گرفت و پس از آن ترکیه PKKرا با كمك اتحاديه اروپايى تروریست جهانی اعلام کرد. همه کشورهای سرمایه دار شروع به لابی کردن و در 2 آپريل 2004 حزب کارگران کردستان را به یک سازمان تروریستی اعلام كرد، و كاروبارهاى ايشان را در كشورهايشان بند كرد. پیش از اين PKK در سال 1980 بر سفارت ترکیه در فرانسه حمله كرد، پس از این حمله PKK در سطح جهان منافع ترکیه را هدف قرار داد در بلژیک ، فرانسه و عراق ، حزب کارگران کردستان ترکیه را احساس بودن ايشان را داد و با یک چوب آهنین كوبيد. در سال 1990 ، هنگامی که ترکیه سوریه را با جنگ تهدید کرد بر این اساس که حمایت از PKK را رها کند ، پس از آن حزب کارگران کردستان برای تأمین امنیت کشور خود حملات انتحاری علیه ترکیه را انجام دادند.
در نوعيت اين سازمان PKK سازمانی است که در آن 40٪ از زنان هستند و گفته می شود که قسميكه کارگران آن از سلاح ها آگاه است همان طور آیديالوژیک نيز آگاه هستند.
ترکیه پس از سال 2018 باز عملیات زمینی و هوایی را علیه کردهای سوریه آغاز کرده است. ترکیه می گوید كه ما علیه کردها نیستيم بلکه علیه سازمان های تروریستی در کردها از جمله PKK و YPJ عمل می کنند هستيم. اما واقعیت این است که این عملیات علیه کردها است زیرا کردها از همان ابتدا از PKK و YPJ حمایت می کنند و باعث شده است که همه کردهای ساکن کردستان از جمله عراق و ایران و ترکیه به یک کشور آزاد ميخواهند تبديل شوند.
کردها خودشان ارتش نظام خود خاص دارند، و زندانها نيز دارند و زندانيهای خاص خود را نیز دارند به یاد داشته باشید که وقتی داعش به سوریه حمله کرد همين كردها بودند كه داعشى ها را از سوریه ختم كردند، گرچه بسیاری از زندانیان داعشى خطرناك در زندانهاى كردها زندانى هستند. در روزهای اخیر هنگامی که ایالات متحده اعلام کرد سوریه را ترک خواهد کرد، ترکیه این فرصت را بدست آورد و اعلام کرد كه کردها برای صلح جهانی خطرناک هستند ترکیه عملیاتی را علیه آنها آغاز خواهد کرد.
ترکیه برای شروع عملیات علیه کردها دو موضع دارد.
1: اینکه ترکیه می گوید کردها برای صلح جهانی خطرناک هستند ، این سؤال مطرح می شود که (اگر خطرناك است،کشورهای مسلمان از جمله اتحادیه اروپا ارتش آنها را با ارتش خودشان چرا متحد كردند علیه داعش ؟)از این معلوم ميشود که کردی برای صلح جهانی خطرناک نيست بلكه برای ترکیه بسیار خطرناک است که باعث می شود کردها برای آزادسازی خود با ترکیه بجنگند.
2: اینکه ترکیه می گوید كه باید یک منطقه محافظت شده را در مرز سوریه ایجاد کنيم ، که در 32 کیلومتری جنوب مرز سوریه است. ترکیه می گوید كه در این منطقه عملیاتی خواهد کرد و مبارزان کرد را تخلیه خواهد کرد و پناهندگان سوری را در آن منطقه پناه خواهند داد. تركيه كه 3 میلیون پناهنده سوری در ترکیه دارند ، تعداد 2 میلیون نفر را در این منطقه قرار خواهم داد. از سوى ديگر سوريه به تركيه ميگويد كه پناهنده گان سورى را بخودم بسپار من خودم جاى ميدهم، و نیازی به عملیات در این منطقه نیست. اما ترکیه پناهندگان سوری را به سوریه نمی دهد ترکیه می گوید من این عملیات را انجام خواهم داد.
حال سوال اینجاست که سوريه بارها گفته است كه پناهندگان مرا بده چرا تركيه نميدهد؟ تركيه چرا ميخواهد عمليات كند آنجا؟ بسیاری از کشورهای مسلمان از جمله اتحادیه اروپا ترکیه را گفته اند كه اين یک پروسه نادرست است و تركيه گفته است که اگر کسی مخالف این عملیات باشد من 2 میلیون آواره سوری را به کشورشان می فرستم، و ترکیه با استفاده از آخرین تاکتیک خود استفاده ميكند.
ترکیه این روزها در حال تخلیه یک روستای کردی در کردستان است و آن را به بزرگترین سد تاریخ ترکیه تبدیل می کند ، كه از راه هاى تجاری و مسیرهای توریستی مناطق کردی عبور می کند و نیاز دارد که کردها در منطقه خود خرد شوند یا در غیر این صورت مقاومت کنند. برای ترکیه مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.
البته درک این نکته مهم است که این جنگ ترکیه و کردها جنگ صلح و تروریسم نیست بلکه جنگ اقتصادی بخش مهمی از جنگ سیاسی جهانی است كه منافع ترکیه را دربر دارد. و از سوى ديگر مزاحمت كردها براى گرفت استقلال ايشان است كه حق اول آنها است.
هیچ قدرت امپریالیستی نمی تواند نقاط رهایی بخش کردها را که از سه و نیم میلیون نفر تشکیل شده بود سرکوب کند. جایی که اردن ، قطر ، کویت از عربستان جدا شدند و بر اين اساس تعداد زیادی از کردها هستند كه باید به آنها حق ايشان داده شود که از پیمان سوریه محروم شدند ، عراق ، ایران و ترکیه باید کردستان را آزاد کنند و سپس از کشورهای مسلمان حمایت کنند و همچنین استقلال کرد را به رسمیت بشناسند. به جای خونریزی ، ضرورت به صلح و عشق ، دین اسلام است.