روسیه: معاهده پیشنهادی ایران اولین گام برای کاهش تنش‌ها است

روسیه از پیشنهاد ایران برای امضای معاهده عدم تعرض در میان کشورهای منطقه خلیج فارس استقبال کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه ۲۷ مه (۶ خرداد) گفت “توافق برای این که به یکدیگر حمله نکنند، احتمالا اولین گام برای کاهش تنش‌ها است.”

آقای لاوروف گفت چنین معاهده‌ای از نظر روسیه توافقی درست است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه در سفر به عراق گفت که جمهوری اسلامی تاکنون پیشنهادات مختلفی درباره امضای معاهده عدم تعرض با کشورهای حاشیه خلیج فارس ارائه کرده است.

آقای ظریف گفت که ایران می‌خواهد بهترین روابط را با کشورهای منطقه خلیج فارس داشته باشد و از هر گونه پیشنهاد گفت‌وگو برای تنش‌زدایی استقبال می‌کند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم که در حال سفر به کشورهای منطقه است روز دوشنبه در دیدار با وزیر خارجه کویت گفت‌وگو با کشورهای منطقه را “از مبانی سیاست خارجی ایران” خواند و گفت: “جمهوری اسلامی آمادگی دارد از طریق ایجاد سازوکارهای منطقه ای وارد تعامل سازنده با این کشورها شود.”

پیشنهاد ظریف در عراق؛ معاهده عدم تعرض با کشورهای منطقه
ایران گزارش ها درباره گفت‌وگو با آمریکا را تکذیب کرد
سران کشورهای عرب حمله به نفتکش‌ها و بحران خلیج فارس را بررسی می‌کنند
ترامپ: ایران با همین رهبران می‌تواند کشور بزرگی باشد
وزیر خارجه روسیه گفته است که پیشنهاد ایران “یادآور پیشنهاد قدیمی روسیه برای آغاز روندی با هدف شکل دادن به مفهوم امنیت در منطقه خلیج فارس با حضور کشورهای عربی و ایران است.”

با وجود این او اذعان کرده که در حال حاضر موضع مشترکی میان کشورهای عربی درباره چنین پیشنهاداتی وجود ندارد.

آقای لاوروف گفته می‌توان چنین روندهایی را با “گام‌هایی ساده” آغاز کرد: شفافیت در امور نظامی، دعوت به انجام مانور مشترک و گسترش اقدام‌های اعتمادساز با ضمانت دولت‌های عربی، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل متحد.

حق نشر عکسREUTERS
Image caption
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در سفر به عراق گفت که جمهوری اسلامی تاکنون پیشنهادات مختلفی درباره امضای معاهده عدم تعرض با کشورهای حاشیه خلیج فارس ارائه کرده است
تنش میان ایران و آمریکا و تحرکات نظامی ایالات متحده در آب‌های منطقه به حساسیت‌ها میان ایران و برخی کشورهای منطقه دامن زده است.

حمله به چند نفتکش امارات و عربستان و همین طور خط لوله نفتی سعودی باعث شد که عربستان پیشنهاد برگزاری اجلاس فوق‌العاده شورای همکاری خلیج فارس را مطرح کند.

پیشنهاد ایران برای مذاکره و امضای معاهده با کشورهای منطقه در حالی مطرح شده که مقام‌‎های جمهوری اسلامی امکان هرگونه مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم با آمریکا را رد کرده‌اند.

هم‌زمان با این تحولات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به صراحت گفته است که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست.

آقای ترامپ روز دوشنبه در ژاپن گفت: “ایران با همین رهبران موقعیت تبدیل شدن به کشوری بزرگ را دارد… من واقعا فکر می‌کنم ایران به دنبال یک توافق است. به نظر من این نشان‌دهنده هوشمندی آنها است و من فکر می‌کنم احتمال تحقق این مسئله وجود دارد.”

آقای ترامپ بارها گفته به دنبال مذاکره با ایران برای رسیدن به توافقی است که جایگزین برجام شود.

اما ایران می‌گوید آمریکا با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها نشان داد که طرف قابل اعتمادی برای مذاکره نیست.

موضوعات مرتبط